Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.29.04.2021

KasperskyOS

Podczas targów Hannover Messe zaprezentowano rozwiązanie Kaspersky IoT Secure Gateway 100...
29.04.2021

Serwery OVHcloud

Scale i High-Grade
29.04.2021

NaaS od Cisco

Cisco Plus
29.04.2021

Inwestycja Google'a w Polsce

Google Cloud
29.04.2021

Usługa od AWS i RedHata

ROSA
29.04.2021

Samsung

Samsung prezentuje nowe serie monitorów dla biznesu i profesjonalistów.
29.04.2021

Tęczowe Maki

iMac na M1
29.04.2021

Polska drukarka 3D

Zmorph i500
29.04.2021

W ekosystemie Microsoftu

Surface Laptop 4

Narzędzia do kooperacji

Data publikacji: 27-08-2020 Autor: Grzegorz Kubera
Rys. 1. W stawiających na...

Wspólna praca nad dokumentami, z możliwością przeprowadzania czatu i komentowania – taką funkcjonalność powinny mieć systemy do pracy grupowej. Przedstawiamy rozwiązania, które koncentrują się przede wszystkim na współpracy, choć oczywiście zapewniają również możliwości komunikacyjne.

 

Dla wielu osób konieczność pracy z domu była spełnieniem marzeń (pomijając okoliczności, które sprawiły, że stało się to obowiązkowe), ale dla innych stanowi wyzwanie. Organizacje, w których personel do tej pory nie korzystał z telepracy lub robił to sporadycznie, będą potrzebowały odpowiedniego systemu do pracy grupowej. Takiego, który pozwoli pracownikom nie tylko na wymianę wiadomości i plików, lecz przede wszystkim umożliwi grupie roboczej jednoczesną pracę nad jednym dokumentem czy prezentacją.


Aby utrzymać produktywność i komfort pracy, potrzebne są takie rozwiązania, które pozwolą na współpracę dokładnie w taki sposób, jakby poszczególne osoby znajdowały się w tym samym biurze, siedząc obok siebie. A dodajmy, że w dzisiejszych czasach komunikacja e-mail, współdzielone listy zadań do zrobienia czy wideokonferencje są po prostu niewystarczające.


Potrzebne są bardziej rozbudowane systemy, które łączą wymienione wyżej funkcje, ale zapewniają też wiele innych. Na rynku dominują dwie platformy tego rodzaju: Google G Suite i Microsoft Office 365. Dodatkowo dostępnych jest kilka innych narzędzi, które można traktować jako uzupełnienie. Które rozwiązania sprawdzą się w określonych scenariuszach? Jak dokonać trafnego wyboru?


> GOOGLE G SUITE


Gmail to jeden z najważniejszych składników G Suite, jednak platforma Google'a zapewnia wiele innych sposobów współpracy z zespołem. Możemy m.in. liczyć na szerokie możliwości w zakresie tworzenia i edycji dokumentów – podobnie jak w MS Office, pakiet Google zapewnia aplikacje do tworzenia dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych czy prezentacji. W każdej z tych aplikacji możemy wprowadzać zmiany i edytować je jednocześnie z kolegami z zespołu. Zdecydowanie jest to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza gdy pracujemy nad dużym dokumentem. Warto dodać, że pakiet Google obsługuje dokumenty MS Office, choć jeśli chcemy korzystać z bardzo zaawansowanych arkuszy Excela, może się okazać, że niektóre z funkcji nie będą dostępne w aplikacji Arkusze Google.


Google oczywiście zachęca do korzystania z poczty Gmail, ale pakiet G Suite oferuje również inne narzędzia do komunikacji. Do dyspozycji użytkowników oddano Google Meet (wideorozmowy i konferencje) oraz Google Chat (wiadomości tekstowe). Warto dodać, że Google Chat jest zintegrowany z aplikacjami Dokumenty, Arkusze i Prezentacje, więc możemy prowadzić odpowiednią komunikację w trakcie tworzenia dokumentów czy prezentacji. Nie brakuje też funkcji wyszukiwania informacji, aby później znaleźć potrzebne pliki czy komentarze dodane do wybranych dokumentów i projektów. Google oferuje też boty automatyzujące niektóre zadania, np. bot Dysku Google może automatycznie przenosić pliki do tej usługi.


Z pewnością przydatną funkcją jest możliwość przeglądania poprzednich wersji plików. Google informuje, że zapewnia nieograniczoną historię – przechowuje wszystkie poprzednie wersje, które w dodatku nie wliczają się do przestrzeni dyskowej, czyli nie musimy płacić za miejsce na dysku online, na którym znajdują się poprzednie wersje plików.


G Suite działa poprawnie na wszystkich popularnych systemach operacyjnych, gdyż kolejne składniki to w przeważającej części po prostu aplikacje przeglądarkowe. Możemy bez problemu korzystać z pakietu nie tylko na komputerze z Windows i przeglądarką Chrome, ale też np. na telefonie z Androidem, iPhonie lub Macu. Dostępny jest również tryb pracy offline.


W skład pakietu wchodzą też takie aplikacje jak Formularze czy Witryny. Ta pierwsza pozwala na tworzenie ankiet i formularzy, które mogą być dość rozbudowane (różne pola wyboru, możliwości pobierania plików itd.). Możemy nawet dodawać logotypy, obrazki i wideo, a następnie wysyłać gotowe ankiety i formularze do klientów, przeprowadzając stosowne badania. Witryny to z kolei aplikacja do tworzenia relatywnie prostych stron internetowych. Możemy np. stworzyć stronę pod konkretny projekt czy też planowane wydarzenie. Tworzenie stron w Sites nie wymaga znajomości HTML-a, CSS-a czy języków programowania, a gotowe projekty są od razu poprawnie wyświetlane na komputerach i urządzeniach mobilnych oraz responsywne.


Currents to kolejna aplikacja wchodząca w skład pakietu G Suite. Można powiedzieć, że jest to duchowy następca Google+ z funkcjonalnością porównywalną do Slacka, niemniej nieco w stosunku do niego okrojoną – można w niej tworzyć kanały komunikacyjne na wybrane tematy i dołączać wybranych użytkowników.


Warto poświęcić także uwagę Apps Script – dodatkowemu składnikowi G Suite stanowiącemu platformę low-code do tworzenia integracji i automatyzacji dla pakietu G Suite. Możemy więc tworzyć własne rozwiązania, które następnie dołączymy do G Suite. W ten sposób może później powstać w dużym stopniu autorska platforma do pracy grupowej, dostosowana do potrzeb naszej organizacji. Google oferuje również szereg gotowych elementów, więc zanim zdecydujemy się stworzyć własny dodatek rozszerzający funkcjonalność pakietu, warto najpierw zapoznać się z dostępną biblioteką.


G Suite ma również aplikację do tworzenia i dzielenia się notatkami. To aplikacja Keep, w której możemy tworzyć listy zadań, szkice, wstawiać zdjęcia czy pliki audio, a wszystko oczywiście z możliwością współpracy online. Poza Microsoft Office 365 nie ma innej tak rozbudowanej platformy do pracy grupowej. G Suite dostępne jest w 14-dniowej wersji próbnej. Po upływie okresu testowego za dostęp należy płacić 6 dolarów miesięcznie za użytkownika, czyli ok. 22 zł.

 

[...]

 

Założyciel firmy doradczo-technologicznej; pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 13-letnim doświadczeniem i autor książek nt. start-upów i przedsiębiorczości.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"